Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının deriye açılma noktalarıdır. Gözenekler deriyi dış etmenlerden ve bakterilerden koruyan sebum adı verilen yağın, deri yüzeyine taşınmasını sağlarlar. Cildin yağlılık derecesi ve genetik özellikler gözeneklerin genişlemesinde etkilidir. Genellikle yağlı ciltlerde ve siyah noktaları olanlarda, yağ artıkları gözeneklerde toplanarak gözenek genişlemelerine sebep olurlar. Yüzde gözenek genişlemeleri en çok yanaklar, alın ve çenede görülür. Tüm yüz derisinde gözenek genişlemesi olanlar da vardır. Gözenek genişlemeleri genellikle akne hastalarında görülür. Ancak gözenek genişlemesi olup akne şikayeti olmayanlar da olabilir. Bunlar genellikle hassa ve karma deriye sahip kişilerdir.

Gözenek Tedavisi

Gözenek Tedavisi

Deride yaşlanma ve güneş hasarı derinin üst tabakasının kalınlaşmasına ve ölü deri atımının yavaşlamasına sebep olur. Deriden atılamayan ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikmesiyle gözeneklerde genişleme meydana gelir. Ayrıca yaşla beraber kollajenin azalması sonucu derinin sarkmasıyla gözenekler iyice belirginleşir.

Büyük gözenekli deri estetik amaçla tedavi edilir. Ancak gözenekleri yok etmek mümkün değildir, tedavide amaç gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek olmalıdır.